Jak działa skup nieruchomości? Zasady współpracy

Zastanawiasz się jak funkcjonuje skup nieruchomości, kiedy warto się do niego udać, a może jak długo przebiega proces sprzedaży? - odpowiedzi na te pytania i nie tylko znajdziesz w tym artykule.

uścisk dłoni przy sprzedaży nieruchomości

 

Czym jest skup nieruchomości?

Skup stanowi zwyczajnego nabywcę mieszkania lub innej nieruchomości (na przykład domu, gruntu, lokalu, czy nawet pensjonatu). W przypadku skupu nie jest zawierana umowa o pośrednictwo jak przy współpracy z biurem nieruchomości, a podpisywana jest najzwyklejsza umowa sprzedaży. Jest to o tyle korzystne, że po otrzymaniu zapłaty nie trzeba się przejmować dalszym losem nieruchomości.

 

Jak przebiega sprzedaż?

Proces sprzedaży jest bardzo szybki i sprawny. Rozpoczyna się od kontaktu sprzedającego ze skupem nieruchomości. Można to zrobić, wykonując telefon lub wysyłając wiadomość ze swoją ofertą. W trakcie tej początkowej rozmowy  omawiane są zasadnicze kwestie dotyczące skorzystania z usługi. Potem klient wypełnia i wysyła swój wniosek na stronie internetowej. Na tym etapie konieczne jest sporządzenie zwięzłego opisu nieruchomości, którą chce się sprzedać. Pierwsza wycena jest tworzona właśnie na podstawie tego opisu. Następnie przedstawiciel skupu osobiście zobaczy obiekt i dokładnie wykona jego ostateczną wycenę.

Chcesz poznać wartość swojej nieruchomości? Wyślij wniosek w zakładce Zapytaj o wycenę.

Jeżeli sprzedający nieruchomość wraz ze skupem dojdą do porozumienia, zawierana jest wstępna umowa. Później pozostaje już tylko wizyta u notariusza, aby podpisać ostateczną umowę. Po tym etapie były już właściciel nieruchomości oczekuje tylko na wypłacenie należności.

Należy pamiętać, że istnieje teoretyczna możliwość, iż skup nie wykaże zainteresowania oferowaną nieruchomością. W takiej sytuacji zostaniemy niezwłocznie o tym poinformowani niedługo po złożeniu oferty. Jeśli natomiast skup zdecyduje się na oględziny nieruchomości, jest mała szansa, że się wycofa. Wyjątkiem są przypadki, w których składając ofertę nieprawidłowo opisaliśmy nieruchomość.

skup nieruchomości za gotówkę

 

Kto korzysta z usług skupu?

Na zakup mieszkania, często trzeba poświęcić oszczędności zgromadzone przez całe życie lub zaciągnąć długoterminowy kredyt, sięgający czasem kilkudziesięciu lat. Dlatego chcąc je potem sprzedać, właściciele liczą na jak najlepszą cenę. Osoby te, często pragną uzyskać cenę wyższą niż rzeczywista wartość nieruchomości i zwykle starają się znaleźć kupującego samodzielnie. Takie działanie ma miejsce, gdy sprzedający mają dość czasu i nie są zmuszeni do szybkiego zdobycia pieniędzy. Niestety, proces znalezienia odpowiedniego klienta może być problematyczny, dlatego mieszkania na rynku wtórnym są często sprzedawane wolniej. Niepowodzenie w znajdywaniu nabywcy oraz brak umiejętności negocjacyjnych mogą spowodować, że nieruchomość nie znajdzie nabywcy przez długi okres czasu. 

Co więc zrobić w takiej sytuacji?

Jeśli sprzedający nie czuje pilnej potrzeby uzyskania gotówki, może zwyczajnie oczekiwać na kupca. Jeżeli jednak chce szybciej sprzedać nieruchomość - zazwyczaj kieruje się do firm zajmujących się ich skupem, takich jak Robtom. Jest to również korzystna opcja dla osób, które nie znają się na kwestiach związanych z prawem, a te są przecież nieodłączną częścią sprzedaży nieruchomości.

Jeśli jednak zdecydujesz się na samodzielną sprzedaż swojej nieruchomości i zależy Ci na czasie to przeczytaj nasz artykuł "Szybka sprzedaż nieruchomości - najważniejsze informacje".

Kiedy zwrócić się do skupu nieruchomości?

  • właściciel obiektu szybko potrzebuje dużej ilości gotówki (na przykład na zakup nowego lokum),
  • sprzedający nieruchomość nie ma wystarczająco czasu, aby zająć się znalezieniem kupca.

Czasami sprzedaż nieruchomości takich jak dom, mieszkanie czy działka może stać się bardzo trudna. Na tę skomplikowaną sytuację wpływa wiele aspektów, takich jak:

  1. wysoka cena,
  2. niezadowalający stan techniczny,
  3. nieciekawy układ pokoi,
  4. niekorzystna lokalizacja,
  5. konieczność wykonania remontu,
  6. zadłużenie,
  7. konieczność uporania się z niejasnymi formalnościami
  8. problem z niechcianym lokatorem,
  9. brak porozumienia pomiędzy właścicielami obiektu.

Występują także przypadki, gdy nieruchomość prezentuje się bardzo dobrze, lecz z różnych przyczyn jej sprzedaż nie jest prosta. Na przykład:

  • znajduje się w innym mieście, a właściciel nie ma sposobności nadzorowania procesu sprzedaży,
  • dziedziczenie nieruchomości, które może okazać się bardziej kłopotliwe niż korzystne.

Chcesz sprzedać zadłużoną nieruchomość? Zobacz "Jak sprzedać zadłużone mieszkanie?".

Jakie dokumenty należy przygotować przed sprzedażą?

Do sfinalizowania transakcji oczywiście potrzebny jest komplet dokumentów. Najważniejszym jest ważny dokument potwierdzający tożsamość - bez niego nie można rozpocząć procesu sprzedaży. Kolejnym jest umowa, dzięki której stano się właścicielem. W zależności od tego jak została kupiona dana nieruchomość, będzie to inny dokument:

  • zakup nieruchomości od poprzedniego właściciela - umowa kupna-sprzedaży
  • zakup nowej nieruchomości - umowa przeniesienia praw własności
  • nieruchomość darowana - umowa darowizny
  • nieruchomość odziedziczona - akt poświadczenia dziedziczenia

Wymagane dokumenty to również zaświadczenia. W przypadku lokalu spółdzielczego własnościowego potrzebne są zaświadczenia o:

  • kupnie nieruchomości,
  • niezaleganiu z płatnościami do spółdzielni oraz eksploatacyjnymi

oraz przy kredycie hipotecznym wymaga się zgody banku oraz zaświadczenia o wysokości kwoty pozostałej do zapłaty.

potrzebne dokumenty nieruchomości

 

Zalety  i wady takiego rozwiązania

Skup nieruchomości różni się od przeciętnego kupca. Zwykle, kiedy próbujemy sprzedać nieruchomość, musimy ją pokazać wielu osobom, przy czym nie mamy gwarancji, że ktoś zdecyduje się na zakup. Zazwyczaj osoby oglądające nie są w pełni zdecydowane z powodu różnych wad. 

Skup nabywa nieruchomość bez względu na:

  • stan techniczny,
  • stan prawny,
  • obecność lokatora.

Masz problem ze sprzedażą nieruchomości z lokatorem? Przeczytaj nasz artykuł "Jak sprzedać mieszkanie z lokatorem?".

Cała procedura jest:

  • prosta,
  • przejrzysta,
  • bardzo szybka,
  • pozbawiona zbędnych formalności.

Dodatkowo skup oferuje:

  • Bezpłatną wycenę obiektu, która nie jest ona tworzona tylko na podstawie opisu - pracownik skupu osobiście przyjeżdża, aby dokładnie obejrzeć nieruchomość.
  • Bezpłatną pomoc w przygotowaniu odpowiednich dokumentów.

Jedynym minusem skorzystania z takiej usługi jest fakt, że to skup ustala cenę, a nie sprzedawca.

 

Czy w całym procesie są dodatkowe koszty?

W odróżnieniu od biura nieruchomości, które działa jako pośrednik w sprzedaży i otrzymuje prowizję za znalezienie klienta, skup nieruchomości nie pobiera żadnych opłat.

 

Kiedy można się spodziewać zakończenia transakcji?

Istnieje możliwość sprzedaży nieruchomości nawet w 24 godziny. Wystarczy wypełnić formularz online, a następnie na miejscu pojawi się rzeczoznawca, który przedstawi ofertę cenową. Jeżeli właściciel zgodzi się na zaproponowaną kwotę, zostaje zawarta umowa, a środki finansowe natychmiast wpływają na rachunek bankowy sprzedającego.

 

Czy taka sprzedaż się opłaca?

Pomimo mocno wyolbrzymionych opinii, że jest to ostateczność dla osób, które muszą w bardzo krótkim czasie pozbyć się nieruchomości i nie mają innej możliwości, aby to zrobić, skupy nieruchomości cieszą się coraz większą popularnością. Zdarzało się, że właściciele sprzedawali swoje nieruchomości za połdarmo, ponieważ tak zależało im na czasie. W takim wypadku udanie się do skupu nieruchomości na pewno byłoby lepszym wyborem. Skupy oferują zazwyczaj 80-90% wartości rynkowej, co może wydawać się niezbyt dużą kwotą, ale czy rzeczywiście to tak mało? 

Nigdy nie ma się gwarancji, że potencjalny kupiec nie wyjdzie z propozycją jeszcze niższej ceny. Często zdarza się, że chętny na zakup, choć oferuje odpowiednią sumę, ostatecznie rezygnuje z zakupu, ponieważ nie udaje mu się uzyskać kredytu. Z racji, że proces uzyskania finansowania trwa nawet tygodniami, sprzedający traci nadzieję na sprzedaż. W tym kontekście firmy skupujące nieruchomości mają przewagę, ponieważ jeśli zdecydują się na zakup, są w stanie sfinalizować transakcję w dużo krótszym czasie. Ponadto mogą zapłacić w gotówce.

Sprawdź ofertę naszej firmy w zakładce Skup nieruchomości.

Warto też zaznaczyć, że nie wszyscy, którzy oglądają nieruchomość tak naprawdę chcą ją kupić - mogą robić po prostu rozeznanie rynkowe. Podpis na umowie przedwstępnej również nie daje pewności, że osoba zainteresowana zdecyduje się na zakup. Ocena opłacalności takiej transakcji powinna także uwzględniać fakt, że oczekiwanie na kupca przez wiele miesięcy oznacza konieczność ciągłego opłacania nieruchomości. Brak zainteresowania ofertą może finalnie zmusić do obniżenia ceny, co również warto uwzględnić w całościowej kalkulacji. 

Skorzystanie z usług skupu nieruchomości sprawia więc, że proces sprzedaży jest dużo prostszy i zdecydowanie szybszy. Taka firma może również bezpłatnie pomóc w przygotowaniu dokumentów sprzedażowych. W kwestii ceny ustalanej przez skup - istnieje możliwość jej negocjacji, ale jedynie niewielka. 

Czy warto więc skorzystać z oferty skupu?

Wiele aspektów przemawia właśnie za tą formą sprzedaży nieruchomości.

Komentarze

Nie dodano jeszcze komentarzy pod tym artykułem

Opublikuj komentarz