Szybka sprzedaż nieruchomości - najważniejsze informacje

Jak przeprowadzić skuteczną i ekspresową sprzedaż nieruchomości? Oto kilka wskazówek i strategii, które mogą pomóc Ci w osiągnięciu celu i sfinalizowaniu transakcji w krótkim czasie.

przekazanie kluczy

Co powinno zawierać ogłoszenie?

Podstawą szybkiej i efektywnej sprzedaży nieruchomości jest staranne przygotowanie ogłoszenia oraz jego promocja w popularnych mediach. 

Sporządzając ogłoszenie należy uwzględniając takie elementy jak:

 • cena, 
 • położenie, 
 • zwięzły tekst, który podkreśla najważniejszy atut nieruchomości, 
 • fotografie, 
 • dokładny opis,
 • informacje kontaktowe.

Nieudana oferta z opisem zrobionym na szybko jest równoznaczna z samosabotażem. Spośród mnóstwa ogłoszeń, potencjalni nabywcy wybierają te, które cechują się interesującymi zdjęciami, atrakcyjną ceną i konkretnym opisem, uwzględniającym nawet najdrobniejsze szczegóły.

Ogłoszenie nie powinno być ani zbyt rozwlekłe, ani zbyt zwięzłe. Oczywiście, długość opisu będzie różnić się w zależności od typu nieruchomości, tego co oferuje w postaci wyposażenia oraz stanu technicznego. W przypadku dużego domu z czterema sypialniami, dwoma łazienkami, czy basenami, opis będzie znacznie obszerniejszy niż dla małego, jednopokojowego mieszkania bez dodatkowego wyposażenia.

W jaki sposób sformułować opis nieruchomości?

 • Skoncentruj się na tym, co najistotniejsze dla kupującego, podkreślaj atuty mieszkania.
 • Zidentyfikuj swoją grupę docelową, zastanów się, kto mógłby być zainteresowany Twoim mieszkaniem i co dla takiej osoby będzie kluczowe. Pomyśl o standardzie, metrażu, lokalizacji, czy dostępie do komunikacji miejskiej.
 • Dodaj do wybranych atutów konkretne korzyści dla przyszłego właściciela, takie jak możliwość przyjemnego spędzania czasu na świeżym powietrzu w parku, czy oszczędność czasu dzięki dobrym połączeniom tramwajowym.
 • Używaj prostego, zrozumiałego języka i zwracaj się bezpośrednio do czytelnika, aby zachęcić go do kontaktu. Pamiętaj o sprawdzeniu ogłoszenia pod kątem błędów językowych przed publikacją.

Jak przyspieszyć sprzedaż mieszkania? 

Zaangażowanie w tworzenie tekstu ogłoszenia i właściwe przedstawienie nieruchomości, z naciskiem na jej plusy, nie pomijając minusów, jest kluczowe. Jakiekolwiek mankamenty staraj się przedstawić jako potencjalne możliwości. Na przykład, jeśli mieszkanie potrzebuje remontu, podkreśl, że daje to okazję do personalizacji według indywidualnych preferencji.

Zdjęcia kartą przetargową

Oprócz dobrze sformułowanego tekstu, nie zapomnij o dobrych zdjęciach. Powinny one pokazywać nieruchomość w oryginalnych kadrach, będąc jednocześnie odpowiednio skomponowane, ostre i dobrze oświetlone. Oczywiście, przed sesją zdjęciową, kluczowe jest uprzednie uporządkowanie nieruchomości, z dbałością o każdy detal. Zalecane jest schowanie na czas sesji wszelkich pamiątek, fotografii rodziny i innych osobistych przedmiotów. Usuń zbędne meble i zniszczone tkaniny, aby pomieszczenia wydawały się większe i jasne. Wykorzystaj naturalne światło, które najlepiej wyeksponuje twoje mieszkanie.

zdjęcie4

 

Czy musisz znać się na fotografowaniu, aby szybko sprzedać mieszkanie?

Nie stanowi tajemnicy, że atrakcyjne fotografie zwracają uwagę osób przeszukujących oferty i motywują je do zainteresowania się konkretnym ogłoszeniem. Oferta bez obrazów nie zainteresuje potencjalnych kupujących. Jeżeli nie jesteś pewny, czy zdołasz stworzyć rzetelny opis i zrobić kuszące zdjęcia mieszkania, możesz zwrócić się do biura nieruchomości. Profesjonalni pośrednicy współpracują z osobami zajmującymi się fotografią, czy projektantami wnętrz, aby sprawnie i za cenę zaakceptowaną przez właściciela sprzedać twoją nieruchomość.

 

Chcesz sprzedać mieszkanie szybko? Postaraj się też o zwiększenie zasięgu ogłoszenia. 

Proces sprzedaży nieruchomości będzie sprawniejszy, jeśli skorzystasz z różnych portali ogłoszeniowych do publikacji swojej oferty. Osoby poszukujące nieruchomości także przeszukują lokalne gazety i tradycyjne tablice z ogłoszeniami.

W ostatnich czasach coraz więcej ludzi korzysta również z mediów społecznościowych. Wpisy o zamiarze sprzedaży nieruchomości, często z załączonymi zdjęciami, są umieszczane na profilach czy w specjalnych grupach. Informacja o sprzedaży mieszkania może się szybko roznosić, lecz pamiętaj, by ostrożnie dzielić się danymi na temat lokalizacji i swojej ewentualnej nieobecności na miejscu.

Jeżeli bardzo zależy Ci na czasie, możesz zgłosić się do firmy zajmującej się skupem nieruchomości - na przykład Robtom. Więcej na ten temat przeczytasz w zakładce skup nieruchomości.

Interesuje Cię jak działa skup? Przeczytasz o tym w artykule "Jak działa skup nieruchomości? Zasady współpracy".

Home staging - czyli jak podwyższyć wartość nieruchomości?

Jest to specjalistyczna usługa mająca na celu uczynienie nieruchomości atrakcyjną dla potencjalnych nabywców. Często zawiera ona umiejętną aranżację wnętrza, podkreślającą pozytywne aspekty, a czasem również drobny remont czy odnowienie mieszkania. Niektórzy specjaliści od home stagingu oferują dodatkowo sesje zdjęciowe i wirtualne wycieczki. Dzięki profesjonalnemu przygotowaniu mieszkania nie tylko pobudza się zainteresowanie potencjalnych kupujących, ale również można zwiększyć cenę swojej oferty.

Z kolei wirtualny spacer, znany również jako wirtualna wycieczka, stanowi wyjątkową formę prezentacji nieruchomości. Z pewnością odróżni Twoje ogłoszenie od tych, które zawierają jedynie fotografie. Wirtualny spacer to zestaw zdjęć panoramicznych (360°), zszytych tak, że płynnie przechodzą między sobą, tworząc iluzję poruszania się w określonym miejscu. Dzięki temu możesz oszczędzić czas (nie musisz każdorazowo prezentować mieszkania zainteresowanym) jak również potencjalni kupcy mogą wstępnie ocenić, czy warto zainteresować się Twoją ofertą, nie musząc dojeżdżać na miejsce.

zdjęcie2

 

Dostępność nieruchomości do oględzin

Po opublikowaniu ogłoszenia na stronie z nieruchomościami, przygotuj się na kontakty telefoniczne, odpowiedzi na wiadomości e-mail czy SMS. Komunikacja z potencjalnymi kupującymi jest kluczowa, a szybkość i dostępność są tu na wagę złota. Im sprawniej zareagujesz, tym łatwiej znajdziesz właściwego klienta.

Niezależnie od platformy, na której umieszczasz swoją ofertę, dodaj zawsze preferowane godziny i sposób kontaktu. Osoby szukające nieruchomości docenią także elastyczność właściciela pod względem prezentacji nieruchomości. Ważne są tu dopasowanie dnia i godziny do ich możliwości, choć z zachowaniem granic rozsądku. Nie musisz udostępniać mieszkania całą dobę przez cały tydzień. Zafunduj sobie i swojej rodzinie odpoczynek, zwłaszcza jeśli wciąż mieszkasz w lokalu, który chcesz sprzedać.

Zobacz także "Sprzedaż odziedziczonej nieruchomości".

Przygotowanie nieruchomości na oględziny zainteresowanych

Pierwsze spojrzenie ma kolosalne znaczenie i może wpłynąć na relacje z potencjalnym nabywcą. Dlatego, aby nieruchomość natychmiast przyciągnęła uwagę, staranne zadbanie o jej wygląd i aranżację jest nieodzowne. Najpierw starannie sprzątnij i zlikwiduj drobne usterki, do których zdołałeś się już przyzwyczaić, ale na których naprawę brakowało dotychczas czasu. 

Jedną z największych zalet sprzątania jest natychmiastowy rezultat, zwłaszcza gdy przyłożysz się do detali:

 • Dokładnie umyj okna oraz podłogi, 
 • przetrzyj karnisze, uchwyty, klamki, 
 • wytrzyj zakurzone przedmioty,
 • z kuchennego blatu i stołu usuń to co niepotrzebne.

Efekt będzie widoczny od razu i na pewno pozytywnie wpłynie na zainteresowanie ofertą.

Najkorzystniej jest, gdy prezentowane mieszkanie wygląda niczym z magazynu wnętrzarskiego. Odpowiednio je przewietrz i dodaj sezonowe akcenty dekoracyjne, takie jak kwiaty. Pamiętaj, że do mieszkania zalicza się również klatka schodowa oraz drzwi wejściowe- także na nie zwróć uwagę podczas sprzątania. Osoby posiadające domy z ogrodem muszą wykonać znacznie więcej pracy. Pierwsze co zauważą potencjalni kupujący to otoczenie przy wejściu do domu. Jeżeli zazwyczaj nie poświęcasz uwagi tej części nieruchomości, przed sprzedażą doprowadź ją do porządku i atrakcyjnie udekoruj, korzystając z oświetlenia czy ogrodowych ozdób. 

Co najważniejsze, umieść numer domu w miejscu dobrze widocznym, aby umówieni na oglądanie klienci mogli bez problemu odnaleźć adres.

 

Cena nieruchomości i gotowość do jej negocjacji

To istotny element, nie tylko dla osób zaciągających kredyt hipoteczny, które ogranicza zdolność kredytowa, ale również dla tych co płacą gotówką. Posiadając określoną sumę przeznaczoną na zakup, muszą oni operować w określonym przedziale cenowym i tak też zwykle ograniczają wyniki wyszukiwania ogłoszeń.

Zanim ustalisz, jaką sumę chciałbyś uzyskać ze sprzedaży, przejrzyj podobne oferty i dokładnie przeanalizuj rynek

W porównaniach zwróć uwagę na:

 • stan, 
 • standard, 
 • lokalizację, 
 • dodatkowe atuty,
 • wyposażenie nieruchomości.

Jeżeli zastanawiasz się, jak szybko sprzedać mieszkanie, ustal cenę tak, aby była atrakcyjna na tle innych ogłoszeń, ale jednocześnie dawała ci pole do negocjacji z osobami zainteresowanymi. Pokaż, że jesteś otwarty na drobne ustępstwa cenowe, co zwiększy szansę na skorzystanie z twojej oferty przez kupujących. Zaznaczamy jednak, że nie ma sensu wystawianie nieruchomości za wygórowaną cenę z założeniem, że będziesz negocjować, gdy pojawi się potencjalny klient. Wielokrotne jej obniżanie może budzić niechęć wśród osób przeszukujących oferty, tworząc wrażenie, że z nieruchomością musi być coś nie tak, skoro nie udaje się jej sprzedać. Taki sposób działania nie przynosi efektów. Przy obecnej liczbie ofert nieruchomości na sprzedaż i zawyżonych cenach mieszkań, klienci zdecydują się na inną propozycję. Jednak najbardziej rzetelną wycenę sporządzi rzeczoznawca majątkowy. Szczególnie zaleca się skorzystanie z jego usług, gdy mamy do sprzedania nietypową nieruchomość. W przypadku finansowania zakupu kredytem hipotecznym, taka wycena (w formie operatu szacunkowego) jest wręcz obowiązkowa. Usługę bezpłatnej wyceny nieruchomości oferuje firma Robtom. Wyślij swoje zgłoszenie w zakładce Zapytaj o wycenę.

zdjęcie6

 

Chcesz sprzedać mieszkanie, zachowując swój cenny czas? Skorzystaj z usług doświadczonego agenta nieruchomości.

Nierzadko zaznaczaliśmy, że zdecydowanie najrozsądniejszym wyborem dla właścicieli nieruchomości, którzy nie posiadają doświadczenia w tej dziedzinie, jest współpraca z profesjonalnym agentem nieruchomości.

Agent nieruchomości odpowiedzialny jest za kompleksową obsługę sprzedaży:

 • odpowiednie przygotowanie nieruchomości, 
 • zorganizowanie profesjonalnej sesji zdjęciowej,
 • wystawienie ogłoszenia w portalach nieruchomościowych,
 • kontakt telefoniczny z potencjalnymi kupującymi,
 • przedstawienie mieszkania,
 • efektywne doprowadzenie do znalezienia klienta,
 • pomoc w przeprowadzeniu transakcji.

Przed zdecydowaniem się na konkretne biuro nieruchomości w twoim rejonie, warto zapoznać się z opiniami na jego temat w sieci oraz zapytać wśród znajomych, czy mogą polecić rzetelnego agenta.

Jak możemy zauważyć, standard usług pośrednictwa w sprzedaży nieruchomości znacznie się poprawił w porównaniu do kilkunastu lat temu. Niestety, niekorzystna opinia o tym zawodzie, która utrzymująca się od dekad, jest niesprawiedliwa dla wielu agentów, którzy w pełni angażują się w swoją pracę. Specjalistyczna pomoc może okazać się nieoceniona, zwłaszcza gdy jednocześnie sprzedajesz swoją nieruchomość i kupujesz nową, planując przeniesienie się do niej.

Zorganizowanie i skoordynowanie procesu sprzedaży i kilku stron umów może okazać się skomplikowanym zadaniem dla niedoświadczonego sprzedawcy. Biura nieruchomości mają więcej możliwości kojarzenia potencjalnych klientów i szerszy dostęp do ogłoszeń niż przeciętna osoba poszukująca na przykład mieszkania. W swoich portfolio często posiadają oferty, których trudno znaleźć w publicznych serwisach z ogłoszeniami.

zdjęcie3

 

Sprzedaż nieruchomości a kwestie prawne

Warto też zaznaczyć, że sprzedaż nieruchomości z uregulowaną kwestią prawną i bez zadłużenia przebiega znacznie sprawniej. Zacznij od ewentualnego uregulowania spraw związanych z własnością, podziałem majątku, czy spadkiem. Zapoznaj się z księgą wieczystą i upewnij się, czy dane w niej zawarte są zgodne z rzeczywistością. Jeśli zauważysz jakiekolwiek nieścisłości, złóż stosowny wniosek w wydziale ksiąg wieczystych sądu rejonowego. Należy pamiętać, że nie wszystkie wpisy są usuwane automatycznie, nawet jeśli stały się nieaktualne. Na przykład, do usunięcia wpisu hipoteki przymusowej nie wystarczy sama spłata - właściciel nieruchomości musi złożyć o to wniosek, ale wcześniej uzyskać zgodę organu, który zamieścił wpis w księdze. W razie potrzeby agent nieruchomości będzie w stanie doradzić, jak naprawić nieścisłości prawne, aby sprzedaż mieszkania, czy domu przebiegła szybko i sprawnie. W sytuacji, gdy w mieszkaniu, które chcesz sprzedać przebywa niechciany lokator mogą pojawić się problemy. Jak się z nimi uporać przeczytasz w artykule "Jak sprzedać mieszkanie z lokatorem?".

Czy trzeba spłacić kredyt przed sprzedażą?

Sprzedaż nieruchomości przed spłatą całego kredytu hipotecznego jest możliwa, chociaż wiąże się to z dodatkowymi formalnościami i nie zawsze może być to korzystne dla sprzedającego.

Komentarze

Użytkownik strony Robtom

Maciej 19.07.2023 09:10

Ostatnio próbowałem sprzedać mieszkanie, ale przez bardzo długi czas nikt się nie odzywał w sprawie ogłoszenia. W trakcie czytania tego artykułu zdałem sobie sprawę, że to może być wina słabych zdjęć - robiłem je w pośpiechu, bo chciałem szybko pozbyć się mieszkania. Nie popełniajcie mojego błędu i zadbajcie o dobre zaprezentowanie swojej nieruchomości :)

Odpowiedź na komentarz użytkownika Maciej

Użytkownik strony Robtom

Magdalena 21.07.2023 12:29

Byłam w podobnej sytuacji, mianowicie zdjęcia miałam dobre, lecz opis zrobiłam niestarannie i to mogło być powodem małego zainteresowania moją ofertą. Oby więcej takich artykułów, można się wiele dowiedzieć.

Użytkownik strony Robtom

Krzysztof 23.07.2023 14:48

Ja z kolei tak bardzo chciałem zarobić dużo pieniędzy, że ustaliłem zbyt wygórowaną cenę za mój dom. Wpłynął na nią też mój sentyment do tej nieruchomości. Przez to nie mogłem go sprzedać, bo osoby szukające takiego domu pewnie filtrowały ogłoszenia pod względem ceny, która była niższa. Teraz już wiem, że warto zrobić rozeznanie na rynku i ustalić właściwą cenę.

Użytkownik strony Robtom

Anna 30.07.2023 10:26

Od razu po przeczytaniu tego artykułu zaczęłam szukać agencji nieruchomości. Znalazłam odpowiednią i już po kilku dniach znaleziono kupca na moje mieszkanie! Niesamowite jak szybko można sprzedać nieruchomość z pomocą agencji. Wszystkim, którzy nie mają wystarczająco dużo czasu na zorganizowanie sprzedaży na własną rękę - polecam skorzystanie z jej usług.

Odpowiedź na komentarz użytkownika Anna

Użytkownik strony Robtom

Roman 04.08.2023 13:15

Miałem przyjemność osobiście skorzystać właśnie z takich usług i oczywiście się z tobą zgadzam. Jest to ogromna oszczędność czasu i nerwów.

Użytkownik strony Robtom

Dorota 05.08.2023 18:09

Ja jednak wolę sprzedaż w skupie nieruchomości, ponieważ przebiega znacznie szybciej i dostaję zapłatę w gotówce. Jak ktoś potrzebuje otrzymać wpłatę na konto - również jest taka opcja.

Użytkownik strony Robtom

Bartek 09.08.2023 11:49

A skupy nieruchomości nie zaniżają ceny nieruchomości? Kiedyś słyszałem, że właśnie oferują cenę dużo niższą od rynkowej. Ktoś też się spotkał z taką opinią i czy to prawda?

Użytkownik strony Robtom

Piotr 11.08.2023 15:34

Ja też słyszałem takie opinie, ale nikt z mojego otoczenia nie korzystał ze skupu nieruchomości. Także niestety nie odpowiem na pytanie, czy to prawda, ale również chętnie się dowiem jak jest aktualnie.

Użytkownik strony Robtom

Specjalista Robtom 12.08.2023 15:10

W naszej firmie skup nieruchomości przebiega szybko i sprawnie. Cena jest ustalana na podstawie rzetelnej wyceny rzeczoznawcy, który przyjeżdża na miejsce. Składana przez nas oferta to nawet 90% wartości rynkowej nieruchomości. Dodatkowo jak wyżej wspomniała Pani Dorota umożliwiamy wypłatę należności w gotówce.

Użytkownik strony Robtom

Monika 13.08.2023 16:37

Tydzień temu musiałam szybko sprzedać mieszkanie po dziadku, więc zwróciłam się do skupu nieruchomości i byłam bardzo pozytywnie zaskoczona jak przejrzysta jest cała procedura i jak miła jest obsługa klienta. Cena zaoferowana po bezpłatnej wycenie również mnie zadowoliła, więc wcale nie jest tak jak mówią stereotypy o skupach nieruchomości, że cena jest tragiczna. Jeżeli komuś zależy na czasie to jest to bardzo dobry wybór.

Opublikuj komentarz