Największe rusztowania świata
Kiedy patrzymy na największe budynki świata, często przychodzi nam do głowy pytanie o to, jak powstały. Nieodzownym składnikiem całej pracy są oczywiście rusztowania, które, choć po pewnym czasie demontowane, same w sobie zasługują na miano dzieł sztuki. Warto przyjrzeć się najciekawszym i największym rusztowaniom w historii. Niektóre z nich to naprawdę ciekawe konstrukcje.
BURJ KHALIFA
Już od wielu lat najwyższym budynkiem na Ziemi jest Burj Khalifa. Oznacza to oczywiście, że rusztowanie skonstruowane na jego potrzeby było także musiało ogromne. Chociaż… powstawało dość niewielkimi etapami. Dlaczego? W ten sposób inwestorzy i projektanci byli w stanie ukryć część 828-metrowej konstrukcji. Również po to, by nikomu nie zepsuto niespodzianki związanej z tak wyczekiwanym obiektem. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku kolejnych drapaczy chmur, które już w najbliższym czasie mają osiągnąć wysokość około kilometra! Warto też wspomnieć o tym, że rusztowanie samego Burj Khalifa musiało uwzględniać wysokość budowli również pod innym względem – wieżowiec odchyla się bowiem pod wpływem wiatru. W najwyższym punkcie aż o 1,5 m.
THE EDEN PROJECT
The Eden Project, ogromny ogród botaniczny w brytyjskiej Kornwalii, dzięki przepuszczającym światło kopułom stał się jednym z najbardziej fantastycznych obiektów świata. W związku z tym rusztowania, za pomocą których powstał, także musiały mieć naprawdę zaawansowaną strukturę oraz wielkość. Choć trudno w to uwierzyć, do budowy tego obiektu użyto około 370 km rusztowań. Dzięki temu zdobyło ono zasłużone miejsce w księdze rekordów Guinnessa.
VICTORIA STATION
Victoria Station, londyńska stacja kolejowa, obsługuje rocznie około 80 mln podróżnych (dla porównania, Dworzec Centralny w Warszawie szczyci się przyjęciem około 15 mln pasażerów). Zamknięcie jej na czas renowacji byłoby zatem katastrofą dla brytyjskich kolei. Niestety, XIX-wieczny, zabytkowy budynek, wymagał remontu. Szczególnie jego szeroko rozpoznawalny sufit. Na potrzeby prac skonstruowano specjalnie zaprojektowane rusztowanie, które samo w sobie przypominało dzieło sztuki. Oryginalny wygląd był oczywiście przypadkowym wynikiem tego, że rusztowanie okazało się niesamowicie skomplikowane i, co oczywiste, musiało zapewnić bezpieczeństwo wszystkim podróżnym tysiącami przejeżdżającymi przez stację każdego dnia. W tym przypadku, rusztowanie znajdowało się ponad głowami podróżnych i pociągami. Najmniejszy błąd mógłby spowodować katastrofę kosztującą zdrowie i życie setki osób. Na szczęście specjaliści wykonali naprawdę solidną konstrukcję.
HANGAR ONE
Dzisiejsze projektowanie rusztowań wydaje się łatwe w porównaniu do tego, co wykonywano około 100 lat temu. Używane dziś oprogramowanie zastąpiło stoły kreślarskie. Trudno zatem wyobrazić sobie ogrom pracy, który musieli włożyć inżynierowie pracujący nad rusztowaniem Hangar One. Wybudowany dla marynarki wojennej hangar jest ogromny (do tej pory to jeden z największych wolnostojących budynków świata, liczy 32 tysiące m2), z drugiej strony – jego kształt był tak oryginalny, że stanowiłby wyzwanie, nawet gdyby obiekt był o wiele mniejszy.
STATUA WOLNOŚCI
Być może obecnie rusztowanie Statuy Wolności nie robi aż tak wielkiego wrażenia, jednak w 1984, konstrukcja otaczająca całą statuę od stóp i głów, była największa na świecie. Wymagała także ogromnej ilości ekspertyz. Do tej pory uważa się, że to jedno z najczęściej fotografowanych rusztowań w historii.
NAJDŁUŻSZE ZAWIESZONE RUSZTOWANIE
Ogromnym wyzwaniem jest także wykonanie konstrukcji, którą jest rusztowanie zawieszone (podwieszane). Najdłuższe rusztowanie tego typu, wpisane do Księgi Rekordów Guinnessa, osiągnęło aż 4584 m i powstało pod Pulaski Skyway Brige (Mostem Pułaskiego) na czas jego renowacji.
OGROMNE, ALE CZY BEZPIECZNE?
Mimo wysiłków wkładanych w wykonanie rusztowań, cała branża budowlana jest wciąż jedną z najbardziej urazowych na świecie. Wypadki na rusztowaniach niestety wciąż się zdarzają, jednak obecnie raczej z powodu nieuwagi, a nie błędów konstrukcyjnych. A to dzięki fachowości przedsiębiorstw, które oferują projektowanie, wypożyczanie rusztowań i ich instalację. Dlatego warto poszukać profesjonalnej firmy oferującej wynajem rusztowań. Gwarantuje to maksymalizację bezpieczeństwa robotników budowlanych oraz postronnych przechodniów.
Nie dodano jeszcze komentarzy pod tym artykułem