PORADNIK - OSZCZĘDZAĆ NA RUSZTOWANIACH

Dopóki nie potrzebujemy rusztowania, nie zastanawiamy się nad kwestiami związanymi z wyborem określonej konstrukcji. Tymczasem jest to temat warty zainteresowania i to nie tylko w branży budowlanej, choć to z nią jest najbardziej kojarzony. Myśląc potocznie, sprawa wydaje się prosta: konstrukcja, struktura, materiał – wszystko jedno jakie. Czy aby na pewno?

Użycie rusztowania generuje koszty, nierzadko spore. Sama konstrukcja to nie wszystko – liczą się jeszcze okresowe certyfikaty poświadczające wypełnianie stosownych norm bezpieczeństwa, te zaś wymuszają utrzymanie rusztowania w określonym standardzie wymagającym zabiegów konserwacyjnych. Do różnych zadań stosowane są różne typy rusztowań, o różnym stopniu złożoności, czy objętości. Wszystko razem wywołuje dylemat „kupić, czy wynająć”. Może tylko wynajmować? A może kupić te do drobniejszych robót, a wynająć te do większych? Jakie rozwiązanie będzie najlepsze? Oczywiście – to, które zapewni największe oszczędności.

RUSZTOWANIA - KONKRETNE OFERTY DLA KONKRETNYCH PRZYPADKÓW

rusztowania-glowna

Istnieje mnóstwo firm, które produkują i sprzedają rusztowania – zwykle, gdy ich potrzebujemy okazuje się, że któraś działa w najbliższej okolicy, albo po wpisaniu w wyszukiwarkę hasła „rusztowania Szczecin” pojawia się nazwa, z którą zdarzyło się już zetknąć. Spora część takich przedsiębiorstw poza sprzedażą określonych konstrukcji, oferuje również rusztowania na wynajem. Tak naprawdę, odpowiedzi na pytanie kiedy opłaca się kupno, a kiedy wynajem rusztowania należy szukać analizując ofertę takiej firmy. Ponieważ tak naprawdę każda sytuacja wymagająca zastosowania rusztowania jest inna, dla każdego przypadku korzystne finansowo może być za każdym razem inne rozwiązanie.

RUSZTOWANIA – PODSTAWY TEMATU

Rusztowanie to tymczasowa konstrukcja, która umożliwia bezpieczną pracę na wysokości poza zasięgiem rąk stojącego człowieka, czyli zwykle od dwóch metrów od ziemi (albo innego podłoża – podłogi pomieszczenia, pokładu statku i innych). Rusztowania wykorzystuje się przy budowie i remontach budynków, najczęściej używają ich rzemieślnicy tacy jak tynkarze, malarze i dekarze. Nie są to jednak jedyne możliwe zastosowania. Bardzo często używa się rusztowań jako konstrukcji nośnych – to dzięki nim możemy się cieszyć plenerowymi koncertami scen i estrad ustawionych na wolnym powietrzu.

Jako rozwiązanie techniczne rusztowania są znane od starożytności. Pozwalają nie tylko na dostęp do konkretnych (na ogół trudno dostępnych miejsc) ale i zapewnienie bezpieczeństwa podczas pracy. Najczęściej używa się ich w następujących dziedzinach:

  • wznoszenie budowli
  • konserwacja obiektów
  • naprawa albo rozbiórka budynków
  • inne prace wysokościowe

RUSZTOWANIA – SZCZEGÓŁY

Struktura rusztowania to mówiąc żargonem technicznym „rzut podłoża”, czyli poziomy pomost albo pomosty, umieszone na pionowych słupach odpowiednio wzmocnionych skośnymi i poziomymi „wiązaniami” o różnej postaci. Materiałem z jakiego wykonywane są rusztowania najczęściej jest metal, rzadziej drewno. Co poza tym? Stan struktury musi być zgodny z odpowiednimi normami bezpieczeństwa i przepisami. Zaś pod względem typu konstrukcji rusztowania możemy podzielić na następujące rodzaje:

  • Rusztowania Warszawskie - Tak określa się strukturę kolumnową, składającą się z rur pionowych, do których podłącza się niewielkie elementy, łączone bezpośrednio przy pomocy złącz czopowych, bez użycia śrub. Rusztowania warszawskie można montować tak na zewnątrz jak i wewnątrz budynku. Ich zaletą jest prostota konstrukcji i co za tym idzie – szybki montaż. Najczęściej są stosowane przy malowaniu ścian, tynkowaniu, ocieplaniu domów jednorodzinnych i czyszczeniu elewacji.
  • Rusztowania rurowo-złączkowe - To najbardziej uniwersalny rodzaj rusztowań – może być wykorzystywany w każdym praktycznie rodzaju prac. Do ich wad zalicza się pracochłonność montażu, poza tym postawienie ich może wymagać wcześniejszego zaprojektowania Składają się ze stalowych rur, pozostałymi zaś elementami są płyty pomostowe, podstawki i złącza oraz przystawne drabiny.
  • Rusztowania przejezdne - To wykonana najczęściej z lekkiego materiału, np. aluminium konstrukcja wieżowa stosowana w pracach, przy których mamy do czynienia z potrzebą częstej zmiany jej położenia. Dla takiej ewentualności rusztowania tego typu są wyposażone w ramy z kółkami oraz pomost z poręczami.
  • Rusztowania modułowe - Charakteryzują się czasochłonnością montażu, ale za to dają się dopasować do konstrukcji każdego, nawet najbardziej skomplikowanego architektonicznie budynku. Struktura tego rusztowania opiera się na elementach rozmieszczonych w równych odległościach od siebie (na ogół 50 m) i połączonych w stałych punktach. Rusztowania modułowe doskonale sprawdzają się przy budynkach przemysłowych, trybunach i w pracach renowacyjnych w wysoko sklepionych kościołach

RUSZTOWANIE – JAKIE WYBRAĆ?

Dobra firma do każdego klienta podchodzi indywidualnie, dlatego jej przedstawiciele zawsze się interesuję czego będą potrzebne rusztowania. Żeby odpowiedzieć na to pytanie, nie wystarczy krótkie „do remontu”. Ważny jest zakres pracy, jaki zostanie dzięki rusztowaniom wykonany i okres czasu, w którym przewiduje się ich zakończenie. Z takimi informacjami pomoc nie powinna być trudna. Nie należy też przejmować się wyborem typu konstrukcji – rzetelna firma wyśle swoich fachowców, żeby zdjęli wymiary z obiektu a potem doradzi najlepsze rozwiązanie. Wielu klientów właśnie w tym momencie zaczyna się zastanawiać, co będzie dla lepsze – wynajem, czy kupno rusztowania?

KUPIĆ RUSZTOWANIE, CZY WYNAJĄĆ - NAJWAŻNIEJSZE KWESTIE

W warunkach atmosferycznych charakterystycznych dla terenu Polski rusztowania można używać maksymalnie 270 dni w roku. Ale i tak nie korzysta się z takiej konstrukcji przez wszystkie te dni. Najczęstszy wymiar robót to od 60 do 90 dni, większy to umowy na 120-180 dni. Miesięczny koszt wynajęcia rusztowania (umowy nazywają tę relację dzierżawą) to kwota stanowiąca od 5 do 8 procent wartości całej struktury. Można więc łatwo obliczyć, że w przypadku zakupu rusztowania inwestycja zwróci się w okresie od 350 do 600 dni użytkowania. Oznacza to, że w praktyce zakup rusztowania zwróci się gdzieś po 10 sezonach wykorzystywania.

WYNAJEM RUSZTOWAŃ – ZALETY I WADY

Zgodnie z tym, czego możemy się dowiedzieć od każdej firmy oferującej rusztowania, dla prywatnych inwestycji i przedsięwzięć o niewielkiej skali lepszym rozwiązaniem będzie ich wynajem. Największą zaletą tego rozwiązania są niskie koszty – wynajęcie rusztowań jest tańsze od ich zakupu. W przypadku wynajmu odpadają koszty magazynowania modułów struktury, nie mówiąc o ich naprawach, czy o konserwacji - wymaganych do przedłużenia ważności homologacji rusztowań. Do prac przy których kupno rusztowań będzie zwyczajnie nieopłacalne, dzierżawi się najczęściej konstrukcje aluminiowe i kolumnowe, ale nie jest to regułą. Firmy wynajmujące rusztowania to na ogół kompleksowa oferta obejmująca doradztwo w zakresie wyboru, transport, montaż i późniejszy demontaż rusztowania. Większość takich firm pomaga dodatkowo w wypełnianiu i prowadzeniu stosownej w przypadku użycia rusztowań dokumentacji. Skoro organizacja wynajmu jest tak komfortowa, to jakie wady będzie miało takie rozwiązanie?

rusztowania-robtom

Nasza oferta rusztowań podzielona na następujące miasta:

Otóż sama instalacja i demontaż konstrukcji to na ogół dodatkowe opłaty. Opóźnienia w prowadzonych pracach – a co za tym idzie, konieczność użytkowania konstrukcji dłużej niż się zakładało – to również koszty. Warto przy tym zwrócić na uwagę, że mówimy nie tylko o środkach finansowych, ale i o stresie ponieważ nadchodzący termin końca wynajmu rusztowań zawsze wywołuje zdenerwowanie. Wiedząc o tym należy szukać firmy, która kwestię przedłużania terminów ujmuje w sporządzanej z Klientami umowie w sposób, który będzie dla nas najwygodniejszy.

RUSZTOWANIA - MOŻE LEPIEJ KUPIĆ?

Własny sprzęt to swoboda dysponowania. Zero zmartwień opóźnieniami – zmiana terminów nie generuje dodatkowych kosztów. Zaraz po zakończeniu robót można zaczynać następne. Część środków włożonych w zakup rusztowania zwróci się, jeśli po zakończeniu swoich przedsięwzięć odsprzedamy ja, albo komuś wypożyczymy. Bardzo miła wizja, nieprawdaż? Ma ona jednak swoje wady. Przede wszystkim w przypadku kupna rusztowań na własność koszty ich konserwacji i napraw obciążają właściciela. Sprzęt taki ma również swoją objętość i kiedy nie jest używany zajmuje powierzchnię magazynową, którą może być potrzebna do czegoś innego. Poza tym posiadanie rusztowania to jedna sprawa, a jego transport – kolejna. Można więc dojść do wniosku, że zakup rusztowania na własność będzie dobrym rozwiązaniem, ale tylko dla firm z lepszym zapleczem logistycznym, większym budżetem i planem większej ilości projektów budowlanych. W przypadku dużych firm, zakup własnego rusztowania może być po prostu koniecznością – własne zaplecze materiałowe to baza niezależności i wygody działania.

Komentarze

Nie dodano jeszcze komentarzy pod tym artykułem

Opublikuj komentarz